Cnc Nedir?

CNC Dik İşleme Merkezi nedir? Nasıl Çalışır? Kullanım Alanları

Cnc İşleme Merkezleri çeşitli iş parçalarının işlenmesi için tasarlanmış tezgahlardır. Bu tezgahlarda da cnc freze tezgâhı gibi talaş kaldırma işlemi yapılmaktadır. Ancak bu tezgahlar frezeleme dışında delme, delik büyütme, kılavuz çekme, diş açma vb. işlemlerini de yapar. Yani bu tür Cnc tezgahlarına bağlanan iş parçası üzerindeki her türlü işlem tek bağlamada yapılabilir.

CNC Dik İşleme Merkezleri talaşlı üretim sektöründeki frezelerin en gelişmişidir.

Cnc Dik işleme Merkezleri genel CNC prensibi olarak, hedef sayısal koordinatlara tezgahın iş milinin takip etmesidir.

CNC Dik İşleme Merkezleri bilgisayar teknolojisi ile bütünleşmiştir. Bu yüzden kendi üzerinde bulunan hard diskleri üzerinden çalışabilmektedir.

CNC Dik İşleme Merkezleri ile CNC plastik kalıp imalatı, cnc kesme, işleme, delik delme, cnc frezeleme, diş çekme, cnc havuz boşaltma ve elle serbest çizimle belirlenen formların işlenmesi mümkündür. Üç boyutlu (3 Dimension) iş parçalarının ideal profil ve optimum özellikte işlenmeleri başarıyla gerçekleştirilir. Kullanılan kesiciler, uçları radyuslu ve yüksek kesme hızına sahip sert maden ve titanyum kaplı uçlardır.

CNC dik işleme tezgahı ile yapılan işlem, bilgisayar programı aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bilgisayar desteği ile çalışan dik işleme merkezi sayesinde tezgahın çalıştırılmasının, durdurulmasının, takım değiştirilmesinin, eksen hareketlerinin ve buna benzer tezgahın çalışması ile ilgili tüm işlerin bilgisayardaki bir kontrol ünitesi sayesinde otomatik olarak kontrol edilmesi sağlanır ve aynı hassasiyetle seri üretimi mümkün kılar.

Dik İşleme Merkezlerinin Kullanım Alanları:

  • Cnc işleme tezgahıyla 4 eksen ve 5 eksen uygulamalar yapılabilir.
  • Küçük ve derin delik delme işlemi kolaylıkla yapılabilir.
  • CNC freze makinaları üç boyutlu CNC işleme yaparak pürüzsüz bir yüzey yaratır.
  • Çapak alma ve pah kesme işlemi yapılır.
  • Elektrik ve elektronikte kullanılan küçük parçaların cnc kesimi sağlanır.
  • Makine yedek parça, figürlü işlemeler.

Daha fazla bilgi için GİZEM KALIP TEL EREZYON ve CNC FREZE DİK İŞLEME ekibiyle iletişime geçin .